VšĮ steigimas bendruomenei

VšĮ steigimasVisas mūsų gyvenimas paremtas bendruomenine tvarka. Esame tam tikrų grupių nariai – mus vienija pomėgiai, siekiai, tikslai. Ne, tai ne partijos ir ne politika. Tai tiesiog bendra žmonių veikla ir siekiai padaryti kažką geriau, padėti vieni kitiems, parodyti visiems teigiamą pavyzdį. Dažnai tokioms grupėms reikia paramos. Ją gauti leidžia Lietuvos įstatymai. Kiekvienais metais iki gegužės 1 dienos galima paskirti savo 2% nuo gyventojų pajamų mokesčio tam tikrai bendruomenei, organizacijai ar įstaigai, kuri turi paramos gavėjo statusą. Tai labdaros fondai, darželiai, gydymo įstaigos, kitos bendruomenės. Norint tokią paramą gauti, greičiausias būdas yra atidaryti viešąją įstaigą.

VšĮ steigimas nėra labai sudėtingas, tačiau kainuoja šiek tiek asmeninių lėšų – 100-200 eur. VšĮ steigti rekomenduojama per profesionalus – finansų konsultantus, buhalterius, teisininkus. Taip viskas padaroma kur kas greičiau ir efektyviau. VšĮ steigimas internetu – kiek greitesnis procesas, nei pas notarą, tačiau čia reikalingas el. parašas, kurį realiai teks naudoti vos kelis kartus per metus. Profesionalai gerai žino steigimo tvarką, todėl viską gali padaryti labai greitai. Taip pat jie paruošia steigimui reikalingus dokumentus, kuriuos susirasti ir pritaikyti savo reikmėms reikia nemažai laiko ir pastangų. Geriau jau VšĮ steigėjai laiką, kurį praleistų patys steigdami, išnaudotų tiesioginiam savo viešosios įstaigos darbui ir tikslams įgyvendinti.

Kartais apie viešąsias įstaigas pasigirsta gana keistų stereotipų ir gandų. Verta pasidomėti visa informacija, nes nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia. Geriau tai sakome mes, o ne VMI ar SODROS inspektoriai, tikrinantys VšĮ veiklą…

Viešoji įstaiga yra ne pelno siekiantis ribotos atsakomybės juridinis asmuo. Ne pelno reiškia, kad VšĮ tikslas yra bet koks kitas, išskyrus uždirbti savo dalininkams pinigų. Nors pelnas ir gali būti, bet jis neišdalinamas visiems dalininkams, kaip UAB akcininkams dividendų pavidalu. Ar gali autoservisas būtį registruojamas kaip VšĮ? Nelabai, nors pasitaiko išimčių. Tiesa, tai daroma ne visiškai legaliai, nes deklaruojama šviečiamoji veikla, kurios tikslas – mokyti suaugusius ir jaunimą automobilio remontavimo gudrybių. Ribota atsakomybė reiškia, kad bankroto atveju VšĮ dalininkai neatsako savo turtu. Naudojamas tik VšĮ turtas ir įnašai. Juridinis asmuo yra organizacija, kuri turi savo numerį, antspaudą, renka savo vadovą, nustato tam tikrus įsakymus ir darbo tvarką dalininkams ir samdomiems darbuotojams.

VšĮ įsteigimas užtrunka neilgai, todėl, jei užsiimate labdaringa veikla, švietimu, įvairiais bendruomenės labui daromais projektais, rimtai pasvarstykite galimybę įsteigti viešąją įstaigą ir veikti legaliai, pagal įstatymus.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *