Knygos, kurių galbūt neperskaitysite niekada

Tokių yra daug. Kas metai jų išleidžiama šimtais tūkstančių vien anglų kalba, kuria išsilavinę žmonės gali skaityti beveik laisvai. Lietuviškų knygų išeina kur kas mažiau, tačiau joms visoms perskaityti gali užtrukti metai, priklauso nuo to, kaip skaitome.

Šiek tiek statistikos. Lietuvoje 2012 metais buvo išleistos 3449 knygos ir knygelės, kurių bendras tiražas – beveik 5 milijonai. Tai daugiau nei 2011 ir 2010 metais, tačiau vis dar mažiau, nei 2009. Daugiausiai knygų išleido didžiausia leidykla tituluojama „Alma Littera“ – 332. Artimiausia jos konkurentė, leidykla „Šviesa“ išleido per pus mažiau – 165 knygas. M.Mažvydo bibliotekos duomenys.

Kodėl neperskaitysime VISŲ knygų?

Sakykime, knyga yra vidutiniškai iš 200 puslapių. Įgudęs skaitytojas tokią knygą gali perskaityti per 5-8 valandas. Reiškia, per dieną po knygą. Visas Lietuvoje išleidžiamas knygas jam perskaityti užtruktų beveik 10 metų. Deja, taip skaičiuoti negalima, nes ne visos leidžiamos knygos būtų įdomios. Dalis knygų yra vadovėliai, statistiniai leidiniai, mokslinė literatūra, kuri domina tik specifinių sričių skaitytojus ir akademinio sluoksnio atstovus. Dar kita knygų rūšis – vaikiškos knygelės. Vienai tokiai knygai perskaityti sugaištama 5-15 minučių, bet, jei nėra vaikų, šios knygos greičiausiai liks neperskaitytos dėl objektyvių priežasčių. Tam tikros temos bus neįdomios, nereikalingos, dėl to skaitytojui teks susidoroti su trečdaliu knygų ir užtrukti vos 3 metus 🙂

Kai kurių knygų neperskaitysite dėl to, kad jos nebus išleistos Lietuvoje. Kai kurios bus uždraustos kai kuriose pasaulio šalyse, o tai privers Lietuvos leidyklas rimtai pasvarstyti apie tokios knygos išleidimą.

Uždraustos knygos

Kas? Kodėl? Už ką? Tokie klausimai kamuoja visus skaitytojus, kuriems į rankas papuolė uždrausta knyga. Štai imkime tokią knygą, tiksliau seriją knygų, kaip Haris Poteris. Viena populiariausių pasaulyje knygų JAV yra draudžiamų knygų sąrašuose. Draudžiama knyga JAV tampa tada, kai ji išimama iš daugumos bibliotekų ir mokyklos bibliotekų bei mokymo programų. Būtent taip nutiko ir su populiariausia Hario Poterio knygų serija, kurią bandė drausti visos konservatyvesnės draugijos, organizacijos, religinės bendruomenės ir net mokyklos, nors mokytojai ir pastebėjo, kad ši knyga pritraukė labai daug naujų skaitytojų ir itin ženkliai paspartino vaikų skaitymą. Poveikis teigiamas, tačiau burtininkai ir raganos – jau per daug…

Buvo bandoma uždrausti ir kitą knygą – „The Kite Runner“, pagal kurią buvo pastatytas kino filmas, gavęs daugybę prestižinių kino festivalio apdovanojimų. Ne tik Afganistane, ar musulmoniškose šalyse, bet pačioje Amerikoje.

Atrodo, kad žodžio laisvė yra gyva, tačiau ji kaip ugnis – rusena nevienodai ir nuolatos atsiranda bandymą ją prigesinti. Apie šiuos bandymus ir kalbėsime šiame puslapyje. Sužinosite, kur ir kokios knygos yra draudžiamos, kodėl jos draudžiamos ir kam tai naudinga.

Beje, Lietuvoje draudžiamų knygų sąrašo nėra, yra tik kai kurios paslėptos knygos, kurių įsigyti ar gauti bibliotekoje jau negalima.

http://www.youtube.com/watch?v=seOGBZoMRwQ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *