Viešieji bei privatūs pirkimai

privatūs pirkimai2016 metų duomenimis vien tik sostinėje sudarytos 20 252 viešųjų pirkimų sutartys. Bendra tais metais įvykusių viešųjų pirkimų vertė – 4601,5 milijono eurų. Tai milžiniški pinigai padedantys tobulėti Lietuvos viešojo sektoriaus organizacijoms bei paslaugų ir prekių tiekėjams. Tačiau be to, vykdomi ir privatūs pirkimai, kurių tikslas taip pat įsigyti prekę ar paslaugą už kuo mažesnę kainą. Tačiau kuo skiriasi šie pirkimai ir kokia jų teikiama nauda?

Viešieji pirkimai – tai paslaugų, prekių arba darbų įsigijimas sudarant viešojo pirkimo sutartį. Šis procesas yra reglamentuotas Viešųjų pirkimų įstatymu, norint sukurti lygias teisias fiziniams ir juridiniams asmenims parduoti savo paslaugas, darbus ar prekes už mažiausią kainą valstybinėms organizacijoms. Tokiu būdu siekiama racionalaus lėšų panaudojimo viešajame sektoriuje. Tiekėjai teikia pasiūlymus konkurso metu, o pirkėjas pasirenka įmonę atitinkančią visus keliamus reikalavimus ir siūlančius mažiausią kainą.

Pagrindinis reikalavimas viešųjų pirkimų organizatoriams – organizacija ar įmonė turi užsiimti viešąja veikla ir būti ne komercinio ar pramoninio pobūdžio. Taip pat bent jau 50 procentų vykdomos veiklos privalo būti finansuojama iš valstybinių ar fondų lėšų; įmonė turi būti kontroliuojama valstybinių institucijų ar kitų viešųjų/privačiųjų juridinių asmenų; valstybinės institucijos ar viešieji/privatūs juridiniai asmenys privalo paskirti daugumą, kuri sudaro įmonės valdymo ar administracijos organus.

Egzistuoja ir privačių įmonių pirkimai, kuriais siekiama įsigyti prekes, paslaugas ar darbus už geriausią kainą. Daugiausia tokių pirkimų atlieka: Lietuvos prekybos tinklai, bankai, daugiabučių namų bendrijų administratoriai, ūkininkai bei kiti subjektai. Privataus sektoriaus pirkimo procedūros nėra reglamentuotos, jų nekontroliuoja valstybės įstatymai, bet dažniausiu atveju, privatūs pirkimai vykdomi pagal pačios įmonės susidarytas vidines pirkimų taisykles. Rasti privataus kapitalo įmonių skelbimus apie ketinamas įsigyti prekes ar paslaugas nėra lengva, nors tai labai padidina tiekėjų pardavimus. Dėl to, norint įsitraukti į privačius pirkimus, verta kreiptis pagalbos į įmones užsiimančias būtent tokio tipo konkursų viešinimu.

Taigi, tiek valstybės įstatymų valdomi viešieji pirkimai, tiek privačių įmonių savarankiškai organizuojami konkursai suteikia galimybę gauti didesnį pelną Lietuvos paslaugas, prekes ar darbus teikiančioms įmonėms, kas labai stiprina Lietuvišką verslą ir didina valstybės biudžetą.



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *