Ūkininkavimo miškuose aktualijos

perka-miskaLietuvoje bene pusė miškų yra privačiose rankose. Todėl miško savininkams tenka ne maža atsakomybė. Visų pirma mišką reikia ne tik pjauti, bet ir puoselėti, auginti. Dažnai į mišką žiūrimą, kaip į pasiplėnijimo šaltinį ar į galimybę gauti lengvas pajamas. Jei ruošiatės įsigyti mišką tik tam, kad investuoti pinigus arba, kad gauti pelną rekomenduojame dar kartą gerai apmastyti. Nes miškas yra mūsų visų vertybė, todėl įsigijus mišką už jo priežiūrą tenka atsakomybė miško savininkui.

Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus pareigūnų teigimu daugiausiai miško savininkai savo plotus prižiūri tinkamai, tačiau poskyrių pareigūnams tenka fiksuoti įvairius miško priežiūros pažeidimus. Štai pernai Alytaus rajone nustatyta 950 kūbinių metrų neteisėtų miško kirtimų. Tačiau lyginant dar su ankstesniais 2014 metais, tai nelegalių kirtimų sumažėjo 20 proc. Didžiausią nerimą kelia stambaus masto atvejai, kada savavališkai iškertama arti 100 kubinių metrų ir daugiau.

Stebėtina, kad nuo tokių pažeidimų neatbaido ypač brangios pasekmės: žalos aplinkai įkainiai už neteisėtus miško kirtimus buvo padidinti beveik 10 kartų. Nedrausmingiems miškų naudotojams reikia priminti, kad neteisėtai iškirtus nuo 10 iki 100 kubinių metrų miško tenka sumokėti 860 eur administracinę baudą, o už padarytą žalą aplinkai dar papildomai sumokėti vidutiniškai po 120 Eur už kiekvieną kubinį metrą.  Taigi jei sugalvojote kirsti mišką būtinai pasirūpinkite visais reikiamais leidimais.

Kodėl taip svarbu prižiūrėti mišką? Ogi jei po įvairių audrų ar škvalų nesutvarkysite vėjavartų ar vėjalaužų jame gali įsiveisti kenkėjai. Todėl jūsų miške auganti mediena gali būti pažeista ir ji nebus tinkama pardavimui. Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus atliekamas monitoringas parodė, jog škvalų žievėgraužio tipografo skaitlingumas per 1-2 metus labai išaugo būtent vėjo nusiaubtuose medynuose ir gausus kenkėjų kiekis išliko iki šiol.

Lietuvoje po didelio masto vėjo pažeidimų kelerius kitus metus būna didelė vabzdžių masinio dauginimosi židinių išplitimo rizika.

Taigi, jei bet kokio škvalo bus paliktos iki kito pavasario nesutvarkytos žalios eglės vėjavartas ir vėjalaužas, bus sudarytos labai palankios sąlygos kenkėjams daugintis.  Todėl turite pasirūpinti savo miško apsauga ir tvarka.  Tik tada, kai jis bus prižiūrimas tinkamai, kaip sakoma „miškas jums padėkos“.

 Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *