Kadastriniai matavimai (neretai vadinami geodeziniais) – tai tikslaus valdomo žemės ploto bei ribų nustatymas ar atkūrimas. To neįmanoma atlikti „iš akies“ ar atgaminti iš kažkada girdėtų senelių pasakojimų, šiai paslaugai samdomas specialistas, kurio darbo kokybę papildomai vertina atsakingos instancijos (Nacionalinė žemės tarnyba bei Registrų centras). Tik po šių, kai kuriais atvejais kelis mėnesius trunkančių darbų, gaunami galutiniai rezultatas ir savininkas yra garantuotas dėl savo nuosavybės ribų.
Nors jei jūs ir esate žemės valdytojas, gali būti, jog niekada neteks tapti šios paslaugos užsakovu, nebent kadastriniai matavimai vieną dieną taps privalomi įstatymiškai. Žemiau pateiktų aplinkybių atveju tikslios ribos bei plotai yra būtini:
- Nusprendusiems parduoti valdomą sklypą kitam;
- Žemės sklypų padalijimo, sujungimo bei kitais teritorijos bei ploto kaitos atvejais;
- Žemės naudojimo pobūdžio keitimo atveju;
- Žemės sklype statant, rekonstruojant pastatus, kasant vandens telkinius, formuojant kelius ar kitus statinius.
Norint užsakyti kadastrinių matavimų paslaugą, visų pirma būtina pasirūpinti šiais dokumentais:
- Žemės sklypo registracijos pažymėjimu, pirkimo pardavimo sutartimi;
- Valdomo žemės sklypo planu;
- Sklypo savininko asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija.
Kitas, bene svarbiausias žingsnis (kaip vėliau paaiškės, galintis sutaupyti daug užsakovo laiko bei pilkųjų nervų ląstelių) – išsirinkti matavimą atliksiantį asmenį – matininką. Jūs mokate už paslaugą, tad nesikuklinkite „išegzaminuoti“ pastarąjį: paprašykite pateikti kvalifikaciją patvirtinantį dokumentą, pasidomėkite turima darbo patirtimi. Logiška būtų pasidomėti ir galutine atliktos paslaugos kaina, tačiau suma neturėtų tapti pagrindiniu kriterijumi. Aišku, kiekvienas norime sutaupyti, tačiau šiuo atveju tai yra gana rizikinga – galite „pasimauti“ ant pseudospecialisto, kurio atliktų darbų korekcijai reikės samdyti kitą asmenį. Kadastrinių matavimų įkainiai tame pačiame mieste yra gana panašūs (skirtumai galimi tik tarp didmiesčių bei provincijos ir priklausomai nuo metų laiko), tad radę viliojančią dukart mažesnę kainą, būkite budrūs…
Toliau sekantys veiksmai – matininko rankose. Aišku, dėl šventos ramybės ir pačiam užsakovui rekomenduojama dalyvauti šiame procese. Apie tai, jog tam tikroje teritorijoje bus atliekami kadastriniai matavimai, informuoti privalo būti ir besiribojančių žemės sklypų valdytojai. Būtinas ir pastarųjų raštiškas sutikimas dėl gautų rezultatų tikrumo.
- Matininkas, analizuodamas turimą vietovės bei sklypo planus ir pasitelkdamas modernius matavimo prietaisus, nustato konkretaus žemės sklypą bei ribas, paženklina jas reikalavimus atitinkančiais riboženkliais.
- Atlikus ženklinimą, parengti kadastriniai duomenys pateikiami Nacionalinei žemės tarnybai. Pastaroji atlieka vertinimą, ar matavimai buvo atlikti laikantis procedūros reikalavimų, ar gauti duomenys atitinka realybę ir panašiai. Rastus netikslumus matininkas yra įpareigotas ištaisyti (pasirinktas blogas specialistas šioje vietoje gali ir „nusiplauti“).
- Galutinis žingsnis – sklypo kadastrinių duomenų įregistravimas Registrų centro bazėje.
Parašykite komentarą