keyboard_arrow_right
uždraustos knygos
knygos

Alisa pasakų šalyje – knyga uždrausta Kinijoje

alisa pasakų karalystėje

1931 metais kinai uždraudė vieną iš žymiausių pasaulio knygų Lewso Carollo „Alisa pasakų šalyje“. Netikėtas sprendimas buvo motyvuojamas tuo, kad knygoje yra vaizduojami gyvūnai, turintys akivaizdžių žmogaus savybių. Tuometinis cenzorius generolas Ho Chien sakė, kad toks gyvūnų vaizdavimas įžeidžia žmones.

Gyvūnai negali kalbėti, mąstyti ir postringauti apie valdžią. Jei vaikams bus mokomi tokie dalykai, jie gali suprasti, kad gyvūnai yra lygūs žmonėms, o tai sukeltų socialinę katastrofą.

Nieko keisto, kad kinai išsigando pasakos tipo kūrinio, nors jų pačių mitologijoje gyvūnų pilna… Juk tuo metu Kinijoje pradėjo vyrauti antivakarietiškos nuotaikos, o L. Lewis buvo britas.

Ačiū dievui, tokie draudimai buvo tik Kinijoje, tad mes, vakarietiškos kultūros žmonės, galime šią knygą laisvai skaityti bet kada ir bet kur, žiūrėti filmus ir spektaklius pagal šią nuostabią Pasaulinio fondo knygą.

knygos

Gyvulių ūkis – knyga, uždrausta ir komunistų, ir kapitalistų

gyvulių ūkis - knyga

Džordžas Orwelas yra garsus dėl 2 knygų – „1984-ji“ ir „Gyvulių ūkis“. Abi knygos jam skaudžiai atsirūgo… Ypač „Gyvulių ūkis“, kur vaizduojami gyvuliai, paėmę valdžią savo fermoje.

Knyga pilna filosofinių minčių apie tuometinę Didžiosios Britanijos politiką ir santykius su kaimynais. Knygoje labai aiškiai kritikuojamas komunizmas, todėl ši knyga iš karto buvo uždrausta Sovietų sąjungoje, taip pat ir Britanijoje. Maža to, ji draudžiama arabų šalyse, nes vienas iš veikėjų yra kalbanti kiaulė. Kiaulė musulmonų tikėjime yra itin niekinamas gyvūnas, o kalbos ir mąstymo dovana yra iš viso nepriimtina.

Iki šiol ši knyga yra draudžiama Kuboje, Šiaurės Korėjoje, Kinijoje – šalyse, kur dar gyva komunizmo dvasia.

knygos

Hario Poterio serija – uždrausta… JAV

haris poteris - knyga

Harris Poteris yra vienas iš mėgiamiausių vaikų personažų pastaruosius dešimt metų. Jau visos knygos parašytos, filmai sukurti ir peržiūrėti po kelis kartus, tačiau iki šiol ši knyga išlieka viena labiausiai draudžiamų knygų Amerikoje.

Ką JAV reiškia uždrausta knyga?

Jei knyga buvo išimama iš mokymo įstaigos bibliotekos ar apribojamas jos paėmimas iš bibliotekos, išduodant ją tik mokslininkams, tokia knyga laikoma draudžiama. Ar tai reiškia, kad tokia knyga yra nelegali? Tikrai ne – ją galima pirkti, parduoti, skaityti, tačiau kai kurios institucijos kritiškai atsiliepia apie šios knygos poveikį jaunimo pasaulėžiūrai.

Keista, bet Hario Poterio knygų serija vaikus patraukė nuo kompiuterinių žaidimų ir privertė skaityti. Kai kas išmoko skaityti vien dėl šios knygos. Tai teigiamas dalykas. Tiesa, burtininkai ir pabaisos labai sumenkino krikščionybės tiesas ir pasaulėžiūrą, todėl jos laikomos tiesiogine grėsme religijai ir visuomenei. JAV žmonės yra labai religingi, dėl to nenuostabu, kad atsirado daugybė įstaigų ir institucijų, draudusių vaikams skaityti šias berniuko burtininko istorijas.