Kiek vertas mano miškas?

misko verteMiško vertė labai plačios apimties ir subjektyvus dalykas. Pats miškas turi labai daug vertės rodiklių ir aspektų. Skirtingai juos grupuodami ar sudėliodami prioritetus, gausime skirtingus rezultatus.

Į mišką galime žiūrėti iš estetinės pusės – gražūs vaizdai, tyla ramybė, aplinka, skatinanti apmąstymus, savianalizę. Iš sveikatingumo pusės – grynas oras, fitoncidai, galimybė sportuoti, grybauti ir naudoti maistui šias miško gėrybes. Iš ūkinės pusės – čia visada rasi malkų kurui, kartį ar mietą tvorai, šluotą arba vantą. Iš geresnio sausuolio išsipjausi vieną kitą lentą smulkiam remontui.

Jei į mišką žiūrėsime iš verslininko pusės – tai mediena, uogos, grybai kaip prekybos objektas. Už jos galima gauti pajamų, veisti uogų, grybų plantacijas. Taip pat mišką galima vertinti ir įvairiausiais kitais aspektais, kurių vieni žmogui bus labai svarbūs, kiti pasirodys visai nereikšmingi. Finansinė miško nauda savininkui kiekvienu iš minėtų atvejų bus labai skirtinga, o kai kurių dalykų pinigas įvertinti tiesiog neįmanoma arba esant būtinybei, tas įvertinimas bus sąlyginis.

Šiuo metu Lietuvoje miško kainą vertina pagal kadastrinius duomenis. Plačiau apie tai galite paskaityti čia.

Kad būtų visiems aiškiau galime panagrinėti pavyzdį. Vieno hektaro pusamžio iki 60 metų pušyno registro pažymėjime nurodyta indeksuota vertė bus 2-2,5 tūkstančio Eurų. Rinkos vertė apie 0,8 tūkstančio eurų. Pirkėjas siūlys savininkui rinkos kainą tuo atveju, jeigu pušynas atrinkus ir jame numatyti ugdomieji kirtimai. Jeigu jis labai retas arba visai atsisakys pirkti, arba pasiūlys apie pusė tūkstančio eurų kaip už nederlingą žemę, nes realios pajamos prognozuojamos tik po 40-50 metų.

Taigi kaip matome miško vertinimas yra labai sąlyginis dalykas, vieni gali vertinti pagal rinkos vertę. Kitiems nuosavas miškas turės ir kitą prasmę. Galbūt tai senelių palikimas. Todėl toks miškas jam bus vertybė, nes kels daugybę sentimentų.

Jei jūs į mišką žiūrite kaip investiciją, tai irgi geras sprendimas. Tačiau šiuo atveju reikia prieš perkant mišką pasitarti su ekspertais. Nes jei nusipirksite mišką, kuriame daug krūmų ir mažai medžių, turinčių vertę, tuomet ir po kelių dešimčių metų miško vertė gali ne ką pakisti.  Aukščiausiai vertinami medžiai aukščiausios rūšinės sudėties. Todėl prieš investuodami sužinokite kokie medžiai tame miške auga.

 Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *