
Niekada nemaniau, kad kažkas, kas skamba taip techniškai ir nuobodžiai, gali taip stipriai pakeisti mano kasdienybę. Jei prieš metus man kas būtų pasakęs, kad rašysiu straipsnį apie vandens minkštinimo filtrą ir darysiu tai su šypsena veide, būčiau tik pasukęs akis. Bet štai sėdžiu su puodeliu kavos, kurios skonis dabar nepalyginamai geresnis, ir dalinuosi patirtimi, kaip paprastas prietaisas pakeitė mano namus ir gyvenimo kokybę.
Viskas prasidėjo nuo tų nekenčiamų balsvų dėmių ant virtuvės kriauklės ir vonios čiaupo. Kiekvieną savaitgalį valydavau, šveitimui išleisdavau krūvas pinigų įvairioms priemonėms, o rezultatas būdavo trumpalaikis. Tik vėliau sužinojau, kad visa priežastis – kietas vanduo, kurio Lietuvoje netrūksta daugelyje vietų, ypač didmiesčiuose.
Kieto vandens drama – ne tik estetikos klausimas
Pradžioje maniau, kad kalkių nuosėdos yra tik estetinė problema. Juk niekas nemirė nuo baltų dėmių ant dušo sienelių, tiesa? Bet pamažu pradėjau pastebėti, kad buitinė technika ima greičiau gesti. Virdulys, kuris turėjo tarnauti metų metus, po kelių mėnesių apteko storomis kalkių nuosėdomis, o kavos aparatas, į kurį buvau investavęs nemažą sumą, pradėjo rodyti klaidos pranešimus.
Kartą sutikau savo draugą Tomą, dirbantį santechniku, ir prasitariau apie šias bėdas. Šis tik nusijuokė: „Tai tu dar nepagalvojai, kas vyksta su tavo skalbimo mašina ir vamzdžiais? Ten dar baisiau.” Jis papasakojo, kaip daugybė žmonių keičia buitinius prietaisus anksčiau laiko vien dėl to, kad juos sugadina kietas vanduo. Labiausiai mane pritrenkė jo frazė: „Įsivaizduok, kad tavo namuose teka vanduo, kuriame ištirpę mineralai yra tarsi smulkūs akmenėliai – jie nusėda visur, kur tik vanduo patenka.”
Vandens minkštinimo filtrai – mano išsigelbėjimas
Po pokalbio su Tomu pradėjau domėtis sprendimais. Išstudijavau daugybę straipsnių, praleidau valandų valandas skaitydamas atsiliepimus ir galiausiai apsisprendžiau investuoti į vandens minkštinimo filtrą. Žmonės forumose rašė apie stebuklingus pokyčius, bet buvau skeptiškas – negali būti, kad vienas prietaisas išspręs tiek daug problemų.
Nepaisant skepticizmo, filtras buvo sumontuotas, ir jau po savaitės pradėjau pastebėti pirmuosius teigiamus pokyčius:
- Dėmės ant santechnikos atsirado daug lėčiau, o kai kuriose vietose visai nesimatė.
- Plaukai po dušo tapo minkštesni, nebe tokie šiurkštūs.
- Skalbiniai išėjo minkštesni, nors naudojau mažiau skalbiklio.
- Indai džiūdavo be tų nekenčiamų baltų dėmių.
- Virdulys nebeatrodė kaip iškasenas iš archeologinių kasinėjimų.
„Kuo minkštesnis vanduo namuose, tuo mažiau įvairių galvos skausmų kelia namų priežiūra,” – pasakė meistras, montuodamas sistemą. Ir jis buvo absoliučiai teisus.
Už skaičių ir techninių parametrų
Mano draugė Ieva juokavo, kad tapau vandens minkštinimo evangelistu, nes visiems pasakoju apie šį atradimą. Galbūt iš dalies tai tiesa. Bet negaliu nepaminėti ir ekonominės naudos:
Per metus sutaupau nemažai pinigų, nes:
- Naudoju mažiau valymo priemonių.
- Skalbimo miltelių ir minkštiklių poreikis sumažėjo beveik perpus.
- Buitinė technika tarnauja ilgiau, nereikia dažnai keisti kaitinimo elementų.
- Sąskaitos už šildymą šiek tiek sumažėjo, nes ant šildymo sistemos elementų nesikaupia kalkės.
Žinoma, pats filtras ir jo montavimas kainavo, bet atsipirkimas yra akivaizdus. Jau nekalbant apie laiką, kurį anksčiau skirdavau kalkių valymui nuo vonios, dušo kabinos ir kitų paviršių.
Netikėti privalumai, apie kuriuos niekas nekalba
Vienas netikėčiausių atradimų buvo susijęs su mano oda. Visada maniau, kad turiu jautrią odą, kuri linkusi į sausumą. Pasirodo, didelė dalis problemos buvo kietas vanduo, kuris džiovino odą ir sukeldavo dirginimą. Po kelių mėnesių naudojimosi minkštintu vandeniu pastebėjau, kad oda tapo gerokai mažiau sausa, rečiau jausdavau niežėjimą.
Kitas netikėtas privalumas – kavos ir arbatos skonis. Niekada nepagalvojau, kad vanduo taip stipriai veikia gėrimų skonį. Martynas, mano kolega, dirbantis barista vienoje Vilniaus kavinių, kartą sakė: „Vanduo sudaro daugiau nei 90% kavos ar arbatos, todėl jo kokybė tiesiogiai veikia galutinį skonį.” Nuo tada, kai namuose teka minkštintas vanduo, rytinė kava tapo vienu malonumiausių dienos momentų.
Ar yra trūkumų?
Būčiau nesąžiningas, jei nepaminėčiau, kad vandens minkštinimo filtrai turi ir trūkumų:
- Jie užima šiek tiek vietos.
- Kartais reikia papildyti specialią druską.
- Pradinė investicija gali būti solidi.
Tačiau, atsižvelgiant į visus privalumus, šie trūkumai atrodo itin nereikšmingi. Jei kas nors paklaustų, ar verta įsidiegti vandens minkštinimo filtrą, nedvejodamas atsakyčiau teigiamai.
Dabar, žvelgdamas atgal, sunku patikėti, kad tiek laiko gyvenau su kietu vandeniu ir visomis su juo susijusiomis problemomis. Vandens minkštinimo filtras tapo vienu tų namų pagerinimų, kuris, nors ir nėra pats įspūdingiausias ar madingausias, bet keičia kasdienį gyvenimą į gerąją pusę tiek daug mažų būdų.
Jei dar svarstote, ar jums reikalingas vandens minkštinimo filtras, patariu nelaukti tiek ilgai, kiek laukiau aš. Tai investicija, kurios tikrai nesigailėsite. Galų gale, koks malonumas yra tiesiog mėgautis švaresniu, švelnesniu vandeniu ir žinoti, kad tavo namai ir prietaisai yra geriau apsaugoti.
Parašykite komentarą