keyboard_arrow_right
Kinija
knygos

Alisa pasakų šalyje – knyga uždrausta Kinijoje

alisa pasakų karalystėje

1931 metais kinai uždraudė vieną iš žymiausių pasaulio knygų Lewso Carollo „Alisa pasakų šalyje“. Netikėtas sprendimas buvo motyvuojamas tuo, kad knygoje yra vaizduojami gyvūnai, turintys akivaizdžių žmogaus savybių. Tuometinis cenzorius generolas Ho Chien sakė, kad toks gyvūnų vaizdavimas įžeidžia žmones.

Gyvūnai negali kalbėti, mąstyti ir postringauti apie valdžią. Jei vaikams bus mokomi tokie dalykai, jie gali suprasti, kad gyvūnai yra lygūs žmonėms, o tai sukeltų socialinę katastrofą.

Nieko keisto, kad kinai išsigando pasakos tipo kūrinio, nors jų pačių mitologijoje gyvūnų pilna… Juk tuo metu Kinijoje pradėjo vyrauti antivakarietiškos nuotaikos, o L. Lewis buvo britas.

Ačiū dievui, tokie draudimai buvo tik Kinijoje, tad mes, vakarietiškos kultūros žmonės, galime šią knygą laisvai skaityti bet kada ir bet kur, žiūrėti filmus ir spektaklius pagal šią nuostabią Pasaulinio fondo knygą.

knygos

Gyvulių ūkis – knyga, uždrausta ir komunistų, ir kapitalistų

gyvulių ūkis - knyga

Džordžas Orwelas yra garsus dėl 2 knygų – „1984-ji“ ir „Gyvulių ūkis“. Abi knygos jam skaudžiai atsirūgo… Ypač „Gyvulių ūkis“, kur vaizduojami gyvuliai, paėmę valdžią savo fermoje.

Knyga pilna filosofinių minčių apie tuometinę Didžiosios Britanijos politiką ir santykius su kaimynais. Knygoje labai aiškiai kritikuojamas komunizmas, todėl ši knyga iš karto buvo uždrausta Sovietų sąjungoje, taip pat ir Britanijoje. Maža to, ji draudžiama arabų šalyse, nes vienas iš veikėjų yra kalbanti kiaulė. Kiaulė musulmonų tikėjime yra itin niekinamas gyvūnas, o kalbos ir mąstymo dovana yra iš viso nepriimtina.

Iki šiol ši knyga yra draudžiama Kuboje, Šiaurės Korėjoje, Kinijoje – šalyse, kur dar gyva komunizmo dvasia.