Atsargų valdymo sistemos

atsargų valdymasEfektyvus atsargų valdymas – vienas iš pagrindinių užduočių organizuojant logistikos kompanijų darbą. Racionalus techninių ir organizacinių operacijų tvarkymas rekomenduoja pelninga įmonės funkcionavimą. Atsargų valdymas reikalauja kiek įmanomai tiksliau planuoti medžiagų poreikį ateinantiems pardavimams ir/ar pirkimams, priklausomai nuo įmonės veiklos kategorijos, specializacijos ir t.t. Detalus planas leidžia objektyviai vertinti situacija neprieinant kritinių taškų, kuomet atsargų lygis yra lygus nuliui, o užsakytos prekės, sakykime, atvyks tik po savaitės.

Daugelis atsargų valdymo aspektų priklauso nuo prekių užsakymo ir kruopštaus laiko planavimo. Materialinis būvis, laikomas sandėliuose skirstomas į keletą kategorijų – žaliavas, komplektavimo gaminius, pagaminta produkcija ir pagamintos produkcijos perpardavimą. Gerai skaičiuojant produkcijos kiekius galima stipriai laimėti prieš konkurentus, pavyzdžiui, sumažinti transportavimo išlaidas iki absoliutaus minimumo eksplotuojant didelį kiekį paslaugų (žinoma, priklausomai nuo veiklos srities – žinoma, jog neprotinga atvežti neįtikėtinus kiekius, jeigu prekiaujama gendančiais produktais). Gamyba ir sandeliavimas maksimaliais kiekiais taipogi padeda sumažinti įvairias sąnaudas, mažinti vieneto kainą ir taipogi mažinti kaštus. Paprastais žodžiais gamyba pilnu pajėgumu padeda didinti įmonės pelną.

Visgi atsargų valdymas nėra labai jau paprastas mokslas, nes vien atsargas galima išskirstyti į tam tikras kategorijas:

  1. Ciklo atsargos – jos yra priklausomos nuo tiesioginio pardavimo, yra nuolatos papildomos naujomis ir jos iš esmės tenkina paklausą, esančią rinkoje’
  2. Tranzito atsargos – tai yra dalis ciklo atsargų; jos yra nuolatos eksportuojamos iš vieno pardavimo taško ar sandėlio į kitą, priklausomai nuo kylančio poreikio.
  3. Rezervo atsargos – jų dažniausiai laikoma žymiai daugiau nei pirmo punkto tipo atsargų. Joms nustatyti yra taikomi įvairūs prognozavimo metodai, kurie padės nuspėti prekės paklausą ateityje stengiantis išvengti nuostolių
  4. Rizikos atsargos – tai iš esmės yra rezervo atsargų klaidos, apsiskaičiuojant dėl reikiamybės ateityje.

Taigi, atsargų valdymas daro didelę įtaką įmonės finansams, o finalinis rezultatas artimai siejamas su prekės paklausa, pelnu ir t.t. Rizikingas dalykas – nuspėti rezervo kategorijos atsargas, t. y. ateinančių mėnesių prekės paklausą tam tikruose pardavimo taškuose. Todėl nuolatos yra daromos apklausos, samdomi rinkos analitikai. Todėl atsargų valdymas – dalykas, kurį kiekvienas įmonės vadovas turi planuoti kruopščiai, nuolatos atnaujinti informaciją apie rinkos tendencijas ir rūpintis prekybinių taškų aprūpinimu.

Daugiau informacijos apie atsargų valdymą: https://www.vtranzitas.lt/lt/logistika/atsargu-valdymo-sprendimai

 



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *